Kontakt: + 48 (62) 736-34-21 / vateu@euroma.net.pl

Zwrot VAT za paliwo z zagranicy

Prowadzisz firmę transportową i wykonujesz przewozy do krajów Unii Europejskiej lub Norwegii? Już dziś zgłoś się do nas, by otrzymać zwrot podatku VAT zapłaconego przy zakupie paliwa oraz innych zagranicznych transakcjach. EUROMA oferuje kompleksowe wsparcie przewoźników w procesie odzyskiwania VAT-u, zapewniając szybkie i sprawne załatwienie wszystkich formalności oraz jedne z najniższych prowizji na rynku.

Zakup paliwa za granicąkiedy możesz odzyskać VAT?

Przepisy wspólnotowe umożliwiają odzyskiwanie podatku VAT zapłaconego przez firmę transportową w kraju, w który nie prowadzi on zarejestrowanej działalności gospodarczej i nie odprowadza podatków. W praktyce oznacza to, że polski przewoźnik, obsługujący kursy do krajów UE, ma prawo odzyskać VAT uiszczony w kosztach paliwa, zakupionego w Niemczech, Belgii. Holandii, Francji oraz wszystkich innych państwach członkowskich i Norwegii. Jednak odzyskiwanie VAT dla firm transportowych obejmuje nie tylko koszty tankowania, ale także wiele innych transakcji, pod warunkiem, że są one związane z wykonywaną działalnością gospodarczą. W przypadku firm przewozowych i spedycyjnych będą to, m.in.:

Aby móc starać się o zwrot VAT z zagranicy, przewoźnik musi zgromadzić dokumenty poświadczające faktyczne poniesienie kosztu – fakturę, paragon lub inny dowód zakupu. Dokumenty te dołączane do wniosku VAT-REF i przekazywane do odpowiedniego urzędu skarbowego w Polsce, który przekazuje je stronie niemieckiej.

Kto może ubiegać się o zwrot VAT z zagranicy?

O odzyskanie podatku może ubiegać się każdy podmiot, który ma zarejestrowaną działalność w kraju członkowskim i nie wykonuje opodatkowanej działalności na ternie innego państwa UE (oraz Norwegii), gdzie ponosi koszty. Jednoczenie, firma nie może być zwolniona z VAT na mocy przepisów ustawy o podatku od towarów i usług i nie może wykonywać wyłącznie czynności objętych zwolnieniem z tego podatku.

Ile trwa odzyskiwanie podatku z zagranicy?

Cała procedura może trwać nawet kilka miesięcy, dlatego warto załatwić wszystkie formalności jak najszybciej. Aby mieć pewność, że wniosek jest kompletny, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy świadczącej pomoc w odzyskiwaniu zwrotu VAT w UE. Taką firmą jest EUROMA. Od blisko 10 lat reprezentujemy polskie firmy przewozowe, pomagając im skutecznie i szybko odzyskać należny zwrot VAT-u z wielu krajów w Europie. Z przyjemnością pomożemy także Tobie. Skontaktuj się z nami już dziś i zobacz, co możemy dla Ciebie zrobić.